چسب خمیری یا پودری ؟ کدامیک بهتر است؟

چسب خمیری یا پودری

کاشی یک قطعه ساخته شده از مواد سخت مانند خاک رس پخته‌شده، سنگ، فلز یا حتی شیشه (لعاب روی کاشی) است که در مرحله نازک‌کاری ساختمان، عموماً برای پوشش قسمت‌های مختلف ساختمان مانند آشپزخانه، حمام، سرویس‌های بهداشتی، آب‌ریزگاه‌های عمومی و گاه برای تزیینات داخل و خارج ساختمان با هدف حفظ دوام و پاکیزگی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نصب کاشی از چسب کاشی پودری یا خمیری استفاده می شود.

امروزه پیشرفت‌های مداوم در صنعت کاشی سازی و تنوع نقش‌ها، کاشی را به عنوان یکی از پایه‌های اساسی در دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است چرا که با طبیعت سازگار هستند، نیاز به مراقبت ندارند، ماندگاری آنها زیاد است و راحت و سریع نصب می‌شوند.

برای نصب کاشی در گذشته بیشتر از روش‌های مختلفی مانند ملات ماسه وسیمان یا دوغاب استفاده می‌شد اما امروزه استفاده از ملات‌های سنتی برای نصب کاشی منسوخ شده است چرا که علاوه بر ایجاد مشکلاتی در هنگام ترکیب و تهیه ملات‌، ایرادهای فراوانی نیز در ظاهر کار به وجود می‌آورند.

چسب کاشی خمیری یا پودری

چسب خمیری یا پوردی

با پیشرفت‌های‌ ایجاد شده در صنعت کاشی و سرامیک و ارائه محصولات جدید در ساخت و ساز، محصولاتی نیز به منظور بهبود و افزایش سرعت کلیه مراحل نصب کاشی و سرامیک تولید و روانه بازار شد که هر یک مزایا و خصوصیات خاص خود را دارا هستند.

یکی از این محصولات، چسب‌ کاشی با فرمولاسیون های مختلف هستند که با تولید و عرضه آنها، مشکلات متعدد ناشی از استفاده از روش‌های قدیمی برای نصب کاشی و سرامیک برطرف شد و توانست به خوبی جای شن و ماسه ـ سیمان را پر کند.

چسب های  پودری ، یک محصول آماده به مصرف و ماده‌ای بسیار چسبنده و قدرتمند بر پایه سیمان تقویت شده با پلیمر است که در بین ماتریس فیلر های معدنی قرار گرفته است و قابلیت چسبندگی بسیار بالا و قدرت سازگاری با زیرساخت‌های متفاوت را دارد.

سرعت بالا در عملکرد اجرایی و افزایش بهره‎برداری، کاهش وزن مصالح، افزایش فضای داخلی ساختمان، کثیف کاری و ریخت و پاش کمتر، مقاومت در برابر سرما و گرما و مقرون به صرفه بودن چسب های کاشی نسبت به ملات‌های سیمانی و دوغاب، باعث اقبال و محبوبیت این محصول در صنعت ساختمان شده است.

انواع چسب کاشی

چسب سرامیک و کاشی دارای سه نوع اصلی چسب رزینی، چسب خمیری و چسب پودری است که هر کدام بسته به نوع مصرف در پروژه‌ها و کاربرد های مد نظر مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که مصرف چسب های خمیری یا پودری بسیار بیشتر از چسبهای رزین پایه هستند.

از این رو در ذهن بیشتر مصرف کنندگان این سوال شکل میگیرد که چسب خمیری یا پودری؟ کدامیک بهتر است؟

در ادامه برای اطلاع شما عزیزان توضیحاتی در مورد هر دو نوع چسب آورده شده است  تا به شما در انتخاب چسب خمیری یا پودری کمک کند:

چسب خمیری

چسب خمیری یا پلیمری کمتر از  چهار دهه سابقه دارد و بر پایه رزین‌های امولسیونی اکریلیکی، فیلرهای معدنی و دیگر افزودنی‌های شیمیایی تولید می‌شود. که البته به علت گران بودن رزین اکریلیک، برخی از تولیدکنندگان از رزین های دیگری استفاده می کنند که خواص متفاوتی نسبت به رزین اکریلیک دارد (بخصوص مقاومت پایین در برابر رطوبت).

از چسب خمیری که به صورت خمیر و بدون نیاز به ترکیب با مواد دیگر است، می‌توان برای نصب سنگ یا کاشی جدید بر روی سنگ، سرامیک و کاشی (سطوح قدیمی) ، بر روی سطوح سیمانی و گچی و نصب سنگ نما در مکان‌های که در معرض رطوبت مستقیم نیستند استفاده کرد.

رزین امولسیونی موجود در چسب خمیری، میزان چسبندگی کاشی به سطح را افزایش داده و تا حدود زیادی باعث ضد آب شدن ملات کاشی کاری می‌شود.

چسب‌های خمیری به دلیل نبود گرمای هیدراتاسیون موجود در چسب های پودری، کمی آهسته‌تر خشک می‌شوند و نیازمند دسترسی بیشتر به هوا  هستند. بنابراین کاشی‌هایی که توسط این نوع چسب چسبانده می‌شوند، دیر تر از حد معمول به استحکام نهایی رسیده و برای انجام عملیات بعدی آماده می‌شوند.

چسب کاشی خمیری

ویژگی‌های چسب خمیری

استفاده از چسب خمیری یا پودری ، علاوه بر نصب سریع کاشی باعث کاهش وزن مصالح ساختمانی و همچنین موجب افزایش فضای داخلی ساختمان می‌شود. در روش‌های قدیم و استفاده از دوغاب سیمان، کاشی ۴ تا ۵ سانتی‌متر از دیوار فاصله داشت و بنابراین حجم زیادی از فضای داخلی را اشغال می‌کرد؛ درصورتیکه چسب به ضخامت ۴ تا ۵ میل بر روی دیوار پهن شده و سپس در زمانی اندک کاشی بر روی آن نصب می‌شود که با توجه به قیمت بالای زمین های مسکونی، این موضوع باعث تمایل بسیار زیاد سازندگان ساختمان به استفاده از چسب های کاشی و سرامیک می گردد. از دیگر مزایای چسب خمیری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربرد آسان به دلیل آماده بودن و سرعت بالا در اجرا
 • دارای انعطاف بالا، به گونه‌ای که بر روی کاشی و سرامیک نصب شده ترک یا شکستگی ایجاد نخواهد شد.
 • دارای مقاومت در برابر تنش‌هایی مانند زلزله خفیف و یا نشست و افت بنا
 • دارای الاستیته بالا
 • افزایش زمان ژل تایم برای نصب کاشی
 • گیرش اولیه سریع

چسب پودری

چسب پودری یکی از بهترین و پرکاربردترین مواد موجود در بازار و به صورت ملات خشک (DryMix) بر پایه سیمان است که تنها با افزودن آب آماده مصرف می‌‌شود و با توجه به نوع فرمولاسیون و مواد مخصوصی که در ساخت این چسب استفاده شده است، این چسب بعد از خشک شدن در برابر آب کاملا مقاوم شده و از استحکام بالایی برخوردار است.

از چسب‌ پودری نیز برای نصب انواع کاشی، سرامیک و سنگ بر روی بدنه و کف فضا های خشک و مرطوب داخلی و خارجی ساختمان‌ها، دیوارهای بتنی، سیمانی و آجری، محصولات پرسلانی، گرانیت و نصب سنگ‌های آنتیک طبیعی و مصنوعی به ویژه در مکان‌هایی که در تماس مستقیم با رطوبت هستند مانند سازه‌های نگهدارنده آب (استخر) استفاده می‌شود و جایگزین مناسب ملات با چسبندگی بسیار زیاد است.

وجود فیلرهای میکرونیزه و رزین‌های پلیمری در ترکیب آن، باعث مقاومت کششی و چسبندگی بسیار بالا در مقایسه با چسب‌ خمیری شده و از این رو برای استفاده در فضای باز و سطوح کف مانند سنگ فرش یا پاسیو، گزینه مناسبی هستند.

مواد دیسپرس کننده در ساختار این محصول سبب افزایش زمان باز (ژل تایم) جهت نصب کاشی و سرامیک شده است

به دلیل وجود آب در چسب های کاشی، استفاده از این چسب به تنهایی برای سطوح گچی مناسب نیست. ابتدا می بایست از پرایمر سهند شیمی جهت کاهش جذب آب سطح و افزایش مقاومت گچ نسبت به رطوبت چسب های پودری استفاده کرد و سپس توسط چسب پودری ، کاشی را روی سطح گچی چسباند.

چسب کاشی پودری

ویژگی‌های چسب پودری

از ویژگی‌های مهم چسب های پودری  ، مقاومت شدید در برابر نفوذ آب و رطوبت به علت وجود پلیمر خاص استفاده شده در تولید این محصول است. سایر مزایای چسب پودری به شرح ذیل است:

 • مقاومت در برابر رطوبت بدون اینکه شل شود و تغییر شکل دهد و محلی برای تجمع حشرات و قارچ و باکتری ها شود.
 • افزایش مقاومت چسبندگی و فشاری چسب پودری با گذشت زمان ( برخلاف چسب خمیری ).
 • پایداری در برابر تغییرات دما پس از خشک شدن: چسب پودری ۲۸ روز بعد از استفاده در برابر حرارت ۲۰- تا ۸۰+ درجه سانتی‌گراد مقاومت دارد.
 • امکان جابجایی قطعات تا چند دقیقه بعد از نصب آنها
 • سهولت و سرعت اجرای بالا
 • قدرت چسبندگی بسیار بالا به انواع مصالح ساختمانی
 • عدم سُرخوردگی محصول در هنگام اجرا با توجه به فرمولاسیون چسب
 • حجم بسیار کم نسبت به مصالح قدیمی و در نتیجه افزایش فضای داخلی
 • استحکام بسیار بالا پس از خشک شدن
 • مقاوم در برابر لغزش و افزایش مقاومت در برابر ضربه‌های احتمالی به ساختمان
 • قیمت ارزان‌تر نسبت به سایر چسب‌های کاشی
 • امکان تولید در رنگ‌های مختلف

آگاهی از این ویژگی ها کمک شایانی در انتخاب چسب خمیری یا پودری به شما خواهد نمود. با مقایسه این دو نوع محصول در ادامه ، پاسخ این سوال که چسب خمیری یا پودری بهتر است را دریافت می نمایید.

مقایسه چسب‌ خمیری و پودری

ترکیبات به کار گرفته شده در ساخت چسب‌های پودری و ویژگی‌های آن، باعث برتری‌های خاص و متفاوت  این نوع چسب نسبت به چسب خمیری به شرح زیر شده است.

از آنجا که چسب خمیری در زمان تولید در کارخانه با آب مخلوط می‌شود، بنابراین ترکیب‌های شیمیایی چسب فعال شده و مدت زمان اندکی منقضی می‌شود اما تا زمانی که به چسب های پودری آب اضافه نشود تا حدود دو سال مهلت مصرف دارد.

مقدار مصرف کمتر برای یک متر مربع کاشی به گونه‌ای که برای چسباندن یک متر مربع کاشی با چسب خمیری چیزی حدود ۵ تا ۷ کیلوگرم چسب مورد نیاز است اما اگر از چسب پودری استفاده شود، ۳ تا ۵ کیلوگرم چسب کافی است.

مزایای دیگری همچون قیمت ارزانتر چسب های پودری ،  مقاومت در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر حملات اسیدیته و سولفاته ، افزایش مقاومت در گذر زمان، مقاومت در برابر باکتری، سرعت پخت، مقاومت حرارتی، سازگاری با محیط زیست نیز سبب شده تا چسب پودری از جایگاه ممتاز تری نسبت به چسب خمیری برخوردار باشد.

در این راستا، گروه سهند شیمی با بیش از ۳۰ سال سابقه تحقیق و تولید در حوزه مواد شیمیایی صنعتی، با هدف تولید محصولات با کیفیت، مطلوب و سازگار با نیاز مصرف‌کننده، اقدام به تولید انواع محصولات مانند چسب پودری ، پودر بندکشی ، آب بند کننده ، رزین امولسیونی ، چسب بتن لاتکس و همتراز کننده کاشی نموده است.

فعالیت این گروه در تولید چسب  پودری تنها به یک نوع خاص محدود نمی‌شود بلکه با در نظر گرفتن نیازها و کاربری‌های متفاوت، به تولید انواع مختلف مانند چسب پرسلان ، چسب استخری ، چسب دو جزئی ، چسب استاندارد و  بلوک پرداخته است.

چسب کاشی پرسلان

چسب کاشی پرسلان برای چسباندن انواع کاشی، سرامیک های معمولی و پرسلان، سنگ های طبیعی و مصنوعی، موزاییک های معمولی و شیشه ای در سطوح افقی و عمودی محیط های داخلی و خارجی؛ در صورتیکه تمایل به سفارش و یا خرید این محصول را دارید، لطفا به صفحه چسب کاشی پرسلان مراجعه فرمایید و یا با شماره ۷-۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید.

چسب کاشی استخری برای کاربری در استخر، سونا بخار، جکوزی، آبنما و کلیه مکان هایی که در تماس با آب هستند؛

چسب کاشی استخری

همچنین چسب کاشی دو جزیی جهت چسباندن کاشی های بزرگ و یا استفاده در مکان هایی که فشار ترافیکی زیادی بر روی سطح می‌آید، مانند پارکینگ‌ها، مجتمع‌های اداری و تجاری و سینماها؛

چسب کاشی استاندارد جهت چسباندن موزاییک، کاشی، آجر، سرامیک‌هایی با قابلیت جذب آب و سنگ‌های طبیعی؛

چسب کاشی استاندارد

چسب بلوک برای چسباندن بلوک‌های AAC، بلوک‌های سیمانی سبک و سنگین، سفالی، آجری.

چشم انداز مجموعه سهند شیمی ، نقض و تغییر در باوری است که کیفیت محصولات ساخت داخل را قابل اعتماد نمی داند و مهمترین استراتژی آن، اصرار و استمرار بر الزامات کیفی خود بدون توجه به سیاست‌های تولیدکنندگان محصولات مشابه و در نهایت ، حفظ تقدم اعتماد مشتری بر بهره‌وری است.

در صورتیکه تمایل به سفارش و یا خرید محصول چسب پودری کاشی و دیگر محصولات سهند شیمی را دارید لطفا با شماره ۷-۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =