تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری

تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری

چسب کاشی پودری و خمیری به طور کلی یک کاربرد دارند و هر دو برای نصب کاشی ساخته شده اند. تنها تفاوت این دو چسب در نحوه استفاده از آن ها، مواد تشکیل دهنده و محل استفاده از این دو چسب می باشد که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری

چسب های کاشی پودری بر پایه سیمان ساخته می شوند و ترکیبات دیگری مانند شن و ماسه را نیز در ساختار خود دارا می باشند، همچنین این چسب ها با استفاده از افزودنی های پلیمری تقویت می گردند. چسب کاشی پودری از پرکاربرد ترین چسب های بازار است که بسیاری از کاشی کارها و پیمانکاران ساختمانی از آن برای نصب کاشی استفاده می‌ کنند. برای چسباندن کاشی و سرامیک با استفاده چسب پودری باید از دستورالعمل و اصول خاصی پیروی کرد که هر یک از آن ها را بررسی خواهیم کرد.

همانطور که از نام چسب کاشی پودری پیداست، می توان دریافت که برای استفاده از این چسب ها لازم است ابتدا این چسب با آب مخلوط گردد و بعد از اینکه به شکل خمیری در آمد، برای چسباندن کاشی روی سطوح مورد استفاده قرار گیرد.

وجود پلیمر در ساختار چسب کاشی پودری باعث شده است که این چسب بعد از خشک شدن در مقابل آب و رطوبت مقاوم گردد و چسبندگی فوق العاده ای داشته باشد. می توان بیان داشت که این امر از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های چسب کاشی پودری تلقی می شود که به طور کلی در چسب های خمیری به چشم نمی خورد.

مزایای استفاده از چسب کاشی

ترکیباتی که در ساختار چسب های کاشی پودری قرار دارند باعث منع استفاده از چسب پودری برای چسباندن کاشی روی سطوح گچی شده است .در صورتی که قصد دارید از چسب کاشی پودری استفاده نمایید لازم است سطحی که قرار است روی آن عملیات نصب کاشی و سرامیک را انجام دهید کاملاً خشک و تمیز نمایید. هرگونه ذرات گرد و غبار و چربی روی سطح، می تواند از میزان چسبندگی چسب کاشی پودری بکاهد.

در صورتی که سطح مورد نظر رطوبت بالایی دارد لازم است که چسب پودری به روی تمام سطح کشیده شود تا اتصال کاشی به سطح مورد نظر به خوبی صورت گیرد .برای این که کاشی به خوبی در وضعیت مورد نظر قرار گیرد و بچسبد لازم است روی کاشی فشار مضاعفی اعمال گردد.

چسب کاشی پودری به دلیل مقاومت بالایی که در برابر آب و رطوبت دارد بیشتر برای چسباندن کاشی هایی که دارای جذب آب کمتری هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت چسبندگی چسب پودری بیشتر از چسب خمیری است اما می توان تا چند دقیقه بعد از چسباندن کاشی با چسب پودری، کاشی را جا به جا نمود.

برای آماده سازی چسب پودری لازم است دمای اتاق را بین 5 الی 40 درجه سانتی گراد قرار دهید، چرا که در این دما چسب بهترین کارایی را دارد و می تواند قدرت چسبندگی بالاتری داشته باشد. همچنین لازم است هر بیست کیلوگرم پودر چسب کاشی پودری به همراه 5 لیتر آب مخلوط گردد و به خوبی با همزن، هم‌ زده شود.

نحوه استفاده از چسب کاشی خمیری

چسب کاشی خمیری بر پایه رزین های اکریلیکی، مواد غلظت دهنده و مواد معدنی تولید و عرضه می شود. برخلاف چسب کاشی پودری که لازم بود برای استفاده از آن ابتدا آن را با آب مخلوط کرد، این چسب ها آماده مصرف می باشند و برای نصب کاشی آماده هستند. در صورتی که بخواهید از چسب کاشی خمیری برای نصب کاشی و سرامیک استفاده کنید، لازم است ابتدا ناهمواری های سطح مورد نظر را با استفاده از مواد مختلفی نظیر چسب پرایمر یا چسب بتن از بین ببرید و روی سطحی صاف، کاشی ها را نصب کنید.

برخلاف چسب های پودری که برای خشک شدن به مدت زمان بسیار کمی نیاز داشتند، چسب های خمیری به 72 ساعت زمان نیاز دارند تا به خوبی خشک شوند و کاشی را به سطح مورد نظر بچسبانند. چسب کاشی خمیری استحکام و مقاومت کمتری در مقابل رطوبت از خود نشان می دهد، به همین دلیل برای نصب سرامیک در کف حمام یا بخش هایی از خانه که با رطوبت و آب فراوان در تماس هستند، مناسب نمی باشد.

در صورتی که قصد دارید بخش هایی نظیر آشپزخانه را با استفاده از سرامیک، کاشی کاری کنید، می توانید از چسب کاشی خمیری استفاده نمایید. چسب کاشی خمیری برای افرادی که تجربه و مهارت کافی در نصب کاشی را ندارند، یک پیشنهاد ویژه محسوب می شود، چرا که در چسب های پودری میزان آبی که پودر را با آن مخلوط می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است و هر گونه بی دقتی در این میزان می تواند باعث از بین رفتن استحکام چسب، و در نتیجه استحکام کاشی شما گردد.

برای کاشی کاری به چه میزان چسب کاشی پودری و خمیری نیاز است؟

در صورتی که بخواهید یک متر مربع از سطح مورد نظر خود را با استفاده از چسب خمیری کاشی نصب کنید، به تقریبا 5 الی 7 کیلوگرم چسب نیاز خواهید داشت. اما اگر بخواهید همین مساحت را با استفاده از چسب پودری کاشی کاری کنید، لازم 3 الی 5 کیلوگرم پودر را با آب مخلوط نمایید.

قیمت چسب کاشی پودری و خمیری

اگر بخواهیمچسب کاشی پودری و خمیریرا از نظر قیمت با هم مقایسه کنیم، با توجه به ویژگی و میزان مصرف، چسب کاشی پودری نسبت به چسب کاشی خمیری قیمت پایین تری دارد و برای مشتری مقرون به صرفه تر خواهد بود.

مهلت استفاده از چسب کاشی پودری و خمیری

بعد از اینکه درب چسب کاشی خمیری باز می شود، مهلت استفاده از آن نیز به شمارش می افتد، چرا که ترکیبات شیمیایی این چسب با اکسیژن واکنش داده و فعال می گردند. همچنین این چسب ها نمی توانند برای مدت طولانی انبار شوند، چرا که بعد از مدتی خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهند، به همین دلیل وارداتی نیستند و اکثرا ساخت کشور ایران می باشند.

چسب کاشی پودری تا زمانی که با آب مخلوط نشود و به شکل پودر باقی بماند می تواند تا دو سال نیز خاصیت چسبندگی خود را حفظ نماید، از این رو می توان بیان داشت که ماندگاری چسب کاشی پودری از مهم ترین مزیت های این چسب می باشد.

چسب کاشی

کاربرد چسب کاشی پودری و خمیری

مانند دیگر موادی که تا به امروز توسط بشر ساخته شده اند، این دو چسب نیز کاربرد های متفاوت و گوناگونی دارند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

کاربرد چسب کاشی پودری

  • برای نصب کاشی و سرامیک روی سطوح بتنی و رنگ شده استفاده از این چسب ها پیشنهاد می شود.
  • در بخش هایی از خانه که رطوبت و حرارت زیاد است، چسب کاشی پودری مورد استفاده قرار می گیرد.
  • برای نصب کاشی جدید روی کاشی قدیمی می توان از چسب کاشی پودری استفاده نمود.
  • در حال حاضر قدرتمندترین ماده ای که می توان با استفاده از آن کاشی و سرامیک را روی سطوح مختلف چسباند، چسب پودری می باشد.

کاربرد چسب کاشی خمیری

  • چسب کاشی خمیری برای چسباندن انواع مختلف کاشی و سرامیک روی سطوح سنگی و گچی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • بیشترین کاربرد این چسب ها برای چسباندن کاشی در آشپزخانه می باشد.

چسب کاشی و چسب سرامیک | چسب کاشی پرسلان

شرکت سهند شیمی تولیدکننده مرغوب ترین انواع چسب کاشی و چسب سرامیک می باشد. لطفا جهت اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =