انواع چسب های پرکاربرد در صنعت ساختمان

آنچه در مورد چسب کاشی و سرامیک نمی دانید

در زمانهای گذشته که خبری از چسب نبود معماران و بناهای ساختمانی از ترکیب ماسه سیمان که اتصال به مراتب ضعیف تری داشت ، استفاده می کردند.درست کردن ترکیبی با نسبت صحیح هم خود جزء مشکلات اصلی این روش محسوب می شد.بعد ها با پیشرفت صنعت ساخت و ساز و تجهیزات ساختمانی و مواد شیمیایی ، این محصولات بوجود آمدند.

این چسب ها ، یکی از دستاورد‌های نسبتاً جدید صنعت ساختمان است که به دلیل مزایای فراوانی که برای صنعت گران ساختمان و استادکاران فراهم کرده، توانسته در بازه ی زمانی حدود 20 سالی که به ایران آمده جای خود را در صنعت ساختمان باز کند.

این نوع چسب از هر نظر کار را برای ساختمان سازان راحت کرده و از نظر اقتصادی نیز کار برای ساختمان سازان به صرفه‌تر تمام می‌شود. استفاده از آن مزایای ویژه‌ای دارد که هر استادکار یا کارفرمایی پیش از نصب کاشی و سرامیک ساختمان خود باید آنها را بداند.

بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید تا اطلاعات مهمی درباره  نواع چسب های پرکاربرد در صنعت ساختمان در اختیار شما قرار گیرد و ببینیم که چرا باید از این محصولات استفاده کنیم؟ همچنین نکات مهمی درباره ی روش استفاده و باید‌ها و نباید‌های استفاده از انواع چسب های پرکاربرد در صنعت ساختمان را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد.

[lwptoc]

معرفی چسب هابی پرکاربرد در حوزه ساختمان

تمام ابزارها و مصالحی که در حوزه ی صنعت ساختمان پا به عرصه ی ظهور می گذارند، در ابتدای ورود به ایران، توسط انستیتوهای تخصصی نظام مهندسی کشور مورد آزمایش و ارزیابی قرار می گیرند.

و اگر دارای استانداردهای لازم برای استفاده باشند، در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

چسب سرامیک و کاشی ماده‌ای بسیار قدرتمند است که در انواع مختلفی تولید و عرضه می گردد. این ماده ی قدرتمند، توانایی اتصال کاشی و سرامیک به انواع سطوح مختلف از جمله سطوح سیمانی، گچی و حتی سرامیکی و… را دارد.

برای سفارش انواع چسب کاشی و سرامیک کلیک کنید چسب کاشی و چسب سرامیک | چسب کاشی پرسلان

این ماده حدود 20 سال پیش وارد ایران شد پس از ارزیابی‌های نخستین، در چند پروژه ی مهم ساختمانی در ایران مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن بود که به دلیل رضایت استادکاران و کارفرمایان از نتیجه ی کار، سریعاً مورد استقبال صنعت گران عرصه ی ساختمان قرار گرفته و واردات آن شدت گرفت.

البته که امروزه دیگر نیازی به واردات این محصول وجود ندارد چون به وسیله ی تولیدکنندگان ایرانی، با بهترین کیفیت در حال تولید و عرضه است.

انواع چسب های پرکاربرد در صنعت ساختمان

معرفی چسب سرامیک :

چسب‌های کاشی و سرامیک، انواع مختلفی دارند که برای مصارف مختلف کاربردهای مختلفی ایجاد می کنند. اما دو نوع کلی و پر مصرف آن چسب پودری و خمیری  است.

1- چسب سرامیک پودری

در واقع مخلوطی از سیمان و افزودنی‌های پلیمری و پرکننده‌های معدنی است که بر قدرت چسبندگی آن می افزایند. این نوع چسب که معمولاً تنها با ترکیب شدن با آب آماده ی استفاده خواهد بود برای اتصال انواع کاشی و سرامیک به سطوح سنگی، بتونی، سیمانی و گچی مناسب است.

یکی از مزیت‌های استفاده از این چسب آن است که نیازی به پودر بند کشی و آب بندکننده جداگانه نخواهد داشت.

چسب کاشی و چسب سرامیک | چسب کاشی استاندارد برای خرید چسب کاشی پودری استاندارد کلیک کنید

 

برای سفارش انواع پودر بند کشی کلیک کنید پودر بندکشی ضد اسید

 

آب بند دو جزئی برای خرید آب بند کننده کلیک کنید

 

همچنین در برابر رطوبت مقاوم بوده و بنابراین برای استفاده در مکان هایی مانند کف حمام و حتی استخر شنا نیز بسیار مناسب است. (برای استفاده در استخر، می توانید از چسب استخری مخصوص استخر استفاده نمایید)

برای خرید چسب کاشی استخری کلیک کنید چسب کاشی و چسب سرامیک | چسب کاشی استخری

 

2- چسب خمیری

مدل پرکاربرد دیگر چسب های پرکاربرد در حوزه ساختمان چسب خمیری است که معمولاً مخلوطی از رزین‌های آکریلیک، پودرهای معدنی و مواد غلظت دهنده ی دیگر است. این نوع چسب نیز، برای اتصال انواع کاشی و سرامیک بر روی سطوح مختلف داخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

این چسب‌ها دارای خاصیت الاستیکی بیشتر هستند و احتمال شکست آن‌ها در مواقع ضربه و یا زلزله‌های خفیف، کمتر است. به گونه‌ای که پس از نصب، تا چندین و چند سال بعد نیز شاهد ایجاد ترک و یا شکستگی در آن نخواهید بود.

این نوع چسب، برای اتصال کاشی به سطوح گچی مناسب‌تر است.

کاربرد چسب سرامیک در حوزه ساختمان

چسب پودری بهتر است یا خمیری؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که چسب پودری زمان انقضاء طولانی تری نسبت به نوع خمیری خود دارد ، چراکه چسب خمیری را در کارخانه مربوطه با آب مناسب ترکیب کرده و آماده استفاده قرار میدهند و در نتیجه مدت زمان چسبندگی آن به مراتب پایین تر است ;

در حالیکه چسب پودری تا زمانی که با آب مخلوط نشود حالت چسبندگی نخواهد داشت ، بنابراین زمان طولانی تری می توان آن را حفظ نمود و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

مزایای استفاده از چسب سرامیک

روش رایج کاشی کاری پیش از فراگیر شدن این محصولات ، استفاده از ملات‌های حاوی شن و سیمان بود که البته هنوز نیز این روش منسوخ نگردیده است.

اما به دلیل مشکلاتی که در این روش وجود داشت، پس از روی کار آمدن چسب‌های کاشی و سرامیک، به سرعت با آن جایگزین شد.

هزینه بالا، ضخامت بیشتر، کثیفی و ریخت و پاش فراوان، زمان بر بودن، مقاومت کمتر، کم دوام شدن کار و… برخی از معایب روش گذشته ی کاشی کاری محسوب می‌شود. معایبی که با روی کار آمدن چسب کاشی، بسیاری از آن‌ها برطرف گردیده است.

دلیل اینکه این چسب ها مورد استقبال فراوان صنعت گران ساختمان قرار گرفت، مزایایی است که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می کنیم:

سرعت بیشتر نصب

تسریع روند هر مرحله در ساختمان سازی، برابر با صرفه جویی بیشتر در زمان تحویل پروژه است و این موضوع برای کارفرمایان و استادکاران بسیار حائز اهمیت است. استفاده از چسب های کاشی بجای ملات‌های قدیمی، سرعت فرایند نصب را تا چندین برابر کاهش می دهد.

مصرف مصالح کمتر

دوغاب ریختن و بند کشی در شیوه‌های قدیمی کاشی کاری، نیازمند مصرف بسیار زیاد مصالح ساختمانی بود که با روی کار آمدن چسب های ساختمانی، در این زمینه به طرز چشم گیری صرفه جویی به عمل آمد.

استفاده از فضای بیشتر ساختمان

زیر سازی‌های ملات‌های قدیمی کاشی کاری، قطری بین 3 تا 5 سانتی متر داشتند که خود سبب کوچک‌تر شدن فضا می گردید. چسب های ساختمانی، با ضخامتی حدود 5 میلیمتر، باعث می‌شود تا حجم موجود در ساختمان توسط مصالح زیر کار خورده نشود.

مزایای استفاده از چسب سرامیک

استحکام و دوام بیشتر

چسب‌های سرامیک، در مقایسه با ترکیب شن و سیمان، از استحکام و مقامت بیشتری برخوردار است و در دراز مدت نیز، دوام بیشتری نسبت به روش گذشته دارد.

قدرت الاستیسه ی بیشتر

چسب های کاشی، دارای قدرت الاستیک بیشتری در مقایسه با ملات ساده است که باعث می گردد در برابر لرزش و ضربه‌های ناگهانی و فشار بالا، مقاوم‌تر بوده و در برابر زلزله نیز از مقاومت بیشتری برخوردار خواهد بود.

عایق رطوبت

چسب‌های سرامیک بخصوص اگر از نوع پودری آن، عایق خوبی در مقابل رطوبت بوده که باعث می‌شود برای نمای ساختمان در مناطق پر باران و همچنین استفاده در حمام و سرویس بهداشتی گزینه ی مناسب تری باشد.

کلام آخر!

گروه صنعتی سهند شیمی، با بیش از 30 سال سابقه در زمینه ی تحقیق و تولید در حوزه ی مواد شیمیایی صنعتی، برترین تولید کننده ی انواع چسب های پرکاربرد در صنعت ساختمان در ایران است.

چسب کاشی و چسب سرامیک | چسب کاشی دو جزئی

تنوع در تولید و تولیدات تخصصی از ویژگی‌های منحصر به فرد ماست. مفتخریم که اعلام کنیم، با تولید انواع تخصصی چسب و مواد شیمیایی مربوط به صنعت ساختمان، با کیفیت‌ترین محصولات بازار را در اختیار مشتریان خود قرار داده ایم و از برای این سطح کیفیت به خود می بالیم.

محصولات ما شامل چسب کاشی پرسلان، چسب بلوک AAC ، چسب کاشی استاندارد ، چسب کاشی استخری، چسب کاشی دو جزئی و چندین محصول تخصصی دیگر ساختمانی از قیبل ، صلیب کاشی ، پرایمر ساختمانی ، چسب بتن و … است.

ما در گروه تحقیقاتی سهند شیمی در تلاشیم تا با استفاده از سرمایه ی ذهنی مهندسین جوان ایرانی، با به روز‌ترین امکانات و مدرن‌ترین ابزار آلات، هر روز بر تنوع و کیفیت خویش بیافزاییم تا بتوانیم نامی در خور تاریخ و مقام والای معماران ایرانی از خود بر جای بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =