صفر تا صد ساختمان سازی (مراحل ساخت ساختمان با عکس)

مراحل ساخت ساختمان از صفر تا صد

این مطلب به کسانی که در حال ساختمان سازی هستند و یا قصد ساخت ساختمان را دارند کمک می کند تا با ذهنیتی سازمان یافته و منسجم درباره‌ی مراحل ساخت ساختمان ، دست به عمل بزنند.در این مقاله با بررسی صفر تا صد ساختمان سازی تمام مراحل ساخت ساختمان با عکس برای شما عزیزان شرح داده ایم.در هر بخش عکس ساختمان سازی در آن مرحله از کار آمده است تا شما مراحل ساخت یک ساختمان را با جزئیات کافی یاد بگیرید.

با توسعه‌ و فنی ‌تر شدن ساختمان سازی در کشور‌های مختلف، تغییر رویکرد  فراوانی نسبت به نحوه‌ی ساخت ساختمان، توسط سازندگان مدنظر قرار گرفته است که اغلب این تغییرات، به دلیل صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های عمرانی صورت گرفته‌اند.

از طرفی صاحبان پروژه‌های عمرانی سعی کرده اند تا به کمک پیشرفت تکنولوژی، از تجهیزات و مصالح با‌کیفیت‌تری نیز استفاده کنند.بنابراین علم روز دنیا در خدمت افزایش بهره‌وری و کیفیت ساخت سازه‌ها قرار گرفته و سازندگان ساختمان نیز با اشتیاق قابل توجهی از این امکانات بهره می‌برند.

پیچیدگی و گستردگی فنون درگیر در صنعت ساختمان، ما را در مجموعه‌ی سهند شیمی، به عنوان شرکتی با سابقه و در عین حال پیشرو در زمینه‌ی تولید مصالح ساختمانی، بر آن داشت تا با ارائه عکس مراحل ساخت ساختمان و عکس ساختمان سازی در این مقاله شما را با مراحل ساخت ساختمان از ابتدا تا انتها آشنا کنیم.

لیست مراحل ساخت ساختمان با عکس (صفر تا صد ساختمان سازی با عکس)

ساخت ساختمان به عنوان محلی برای سکونت یا کار در عموم شهر‌های دنیا، کم و بیش از اصول، قواعد و مراحل مشخصی پیروی می‌کند.به عنوان مثال ساخت «پی» برای یک بنا، غیر قابل چشم پوشی است و نمی توان آن را نادیده گرفت و در همه جا این کار انجام می‌شود.بنابراین وقتی صحبت از مراحل ساخت ساختمان می‌کنیم، منظورمان برشمردن و توضیح چنین مراحل مهم و اجتناب‌ناپذیری است. در ادامه با ما همراه باشید تا تمام مراحل ساختمان سازی با عکس را برای شما شرح دهیم.

چه تعداد همتراز کننده باید استفاده شود

برای سفارش همتراز کاشی کلیک نمایید

1- گود برداری و ساخت پی (فونداسیون)

با توجه به اندازه و نوع ساختمان، می‌بایست کل سطح زمین محل بهره برداری را تا عمق مشخصی خاک برداری کرد. گود برداری برای ساخت پی یا فونداسیون، به منظور تقویت استحکام و بُنیه‌ی ساختمان، انجام می‌شود.

مراحل ساخت ساختمان با عکس : گود برداری و ساخت پی (فونداسیون)

ابعاد پی علاوه بر اندازه‌ی ساختمان، به نوع خاک نیز بستگی دارد. برای ساخت پی، ابتدا باید قالب بندی آن انجام شود. پس از این «بتن مگر» سطح خاکی گودال را می‌پوشاند تا بتن فونداسیون با خاک تماس پیدا نکند و همچنین سطحی صاف برای ادامه‌ی پی سازی ایجاد شود. بعد از این مرحله است که آرماتور بندی و بتن ریزی پی انجام می‌‌شود.

چسب ملات

برای سفارش انواع پودر بندکشی کلیک بفرمایید

2- آرماتور بندی اسکلت ساختمان

آرماتوربندی سیستمی است که از کنار هم قرار گرفتن میلگرد‌های در هم تنیده و بتن به وجود می‌آید. بتن به تنهایی نمی‌تواند تنش‌های کششی ناشی زلزله و سایر ارتعاشات را تحمل کند.

آرماتور بندی اسکلت ساختمان در مراحل ساخت ساختمان

بنابراین میلگرد -که از جنس فولاد است- در دل بتن قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا اسکلت ساختمان، در قسمت‌های پی، ستون، سقف، پله و پاگرد بتواند در مقابل فشارهای مختلف، ایستادگی کند.در اینجا اندازه و تعداد شاخه‌های میلگرد مصرفی در هر قسمت بسته به نوع ساختمان متغیر خواهد بود.

3- اجرای انواع اسکلت

الف)  اسکلت بتنی : قالب بندی برای بتن ریزی

با استفاده از سطوح چوبی یا فلزی برای قسمت‌های مختلف اسکلت ساختمان، قالب‌هایی ساخته می‌شوند که تا زمان سفت شدن بتن و شکل گرفتن اسکلت، آن را نگه دارد.

معمولاً قالب‌ها را با روغن (مثلاً روغن سوخته‌ی ماشین) چرب می‌کنند تا بتن به آن‌ها نچسبد و بعد از سفت شدن، بتوان آن‌ها را جدا کرد. البته نباید قالب به حدی چرب شود که روغن به داخل بتن نفوذ کند.

قالب‌هایی که در هر بخشی از اسکلت که بکار می‌روند، می‌بایست به وسیله‌ی شاقول یا هر ابزار دیگری –بسته به ابعاد سازه- تراز شوند. چرا که در صورت کجی ستون یا بالا و پایینی یک سطح استحکام، ساختمان دچار خطر جدی خواهد شد.

مراحل اجرای ساختمان بتنی از ابتدا تا انتها

1- تخریب

2- گود برداری

3- اجرای بتن مگر

4- پیاده کردن نقشه

5- آرماتور بندی فونداسیون

5-1- آرماتورهای ریشه یا انتظار

5-2- اتصال شبکه میلگرد ستون به ریشه ستون

6- قالب بندی فونداسیون

7- بتن ریزی فونداسیون

8- اجرای ستون

8-1-آرماتور بندی ستون

8-2- قالب بندی ستون

8-3- بتن ریزی ستون

9- اجرای تیرها (پوتر)

10-  اجرای سقف

11-اجرای پله

12- بتن ریزی تیر ، سقف و راه پله

13- عملیات سفت کاری

14- عملیات نازک کاری

 

اسکلت ساختمان

ب) اجرای اسکلت فلزی

در صورتی که بخواهیم از اسکلت فلزی استفاده کنیم نیازی به انجام مرحله‌‌ی بالا نیست. چرا که کل استخوان بندی ساختمان قرار است به وسیله‌ جوش خوردن تیرها و ستون‌های فولادی شکل بگیرد.

اسکلت فلزی نسبت به بتنی مزایای قابل توجهی دارد که از جمله ی آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن ساختمان
 • افزایش خاصیت ارتجاعی ساختمان
 • رفع نواقص پیش آمده‌ی احتمالی بدون آنکه مصالح از بین بروند
 • افزایش روند پیشرفت ساخت و ساز

البته مقاومت سازه‌ی بتنی در برابر آتش سوزی، نسبت به سازه‌ی فلزی بسیار بالاتر است. بطور کلی کاربرد و نوع فعالیتی که ساختمان قرار است داشته باشد، تعیین کننده‌ی جنس مصالح سازه خواهند بود.

همچنین بخوانید: روش‌های آب بندی نمای ساختمان و اهمیت آن

مراحل ساخت ساختمان اسکلت فلزی از ابتدا تا انتها

فوندانسیون بخش حیاتی و مهمی در ساخت ساختمان به حساب می آید.به قسمت هایی می گویند که بین زمین و سازه است و انتقال بار بین آنها به کمک آن شدنی است. در اصل وظیفه اصلی فونداسیون جلوگیری از بروز فشار و نشست زمین است. فوندانسیون انواع مختلفی دارد که در ادامه خواهیم گفت:

انواع اسکلت فلزی ساختمان

 • اسکلت فلزی بر حسب نوع مصالح شامل سنگی، فونداسیون آجری، شفته ‌ای و بتنی قابل تقسیم بندی است.
 • اسکلت فلزی بر حسب سیستم تولید نیز شامل نقطه ‌ای، نواری، گسترده، صفحه ‌ای، مشترک، باسکول، کلاف شده است.

مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی

مرحله اول: خاکبرداری

مرحله دوم: پیاده کردن نقشه فونداسیون اسکلت فلزی

مرحله سوم: گودبرداری محل فونداسیون

مرحله چهارم: اجرای بتن مگر

مرحله پنجم: آرماتوربندی

مرحله ششم: قالب بندی فونداسیون اسکلت فلزی

مرحله هفتم: اجرای بیس پلیت BasePlate یا صفحه زیر ستونی

مرحله هشتم: اجرای بتن ریزی

مرحله نهم: اجرای اسکلت فلزی

آب بندی نمای ساختمان

برای سفارش پوشش نانو نما کلیک نمایید

4- اجرای سقف‌ها و دیوارها

 پس از آنکه ساخت اسکلت ساختمان به پایان رسید، می‌توان گفت بخش طاقت فرصای کار تمام شده است. مخصوصاً اگر سازه بتنی باشد.چینش سقف به وسیله‌ی تیرچه و بلوک یا یونولیت و همینطور چینش دیوار با آجر‌های سفالی، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند.

مراحل ساخت ساختمان - سقف‌ها و دیوارها

5- تأسیسات

در این مرحله از مراحل ساخت ساختمان ، سازنده می‌بایست سراغ تأسیسات ساختمان برود. این مرحله گرچه به استحکام سازه ارتباط ندارد، ولی اهمیت آن کمتر از بخش‌های قبل نیست.

چرا که یک ساختمان خوب، می‌بایست برای ساکنانش محیطی امن، آرام و قابل استفاده را فراهم کند. در این مرحله لوله‌کشی آب، فاضلاب، گاز و برق انجام خواهد شد.

شبکه آب‌رسانی آتش‌نشانی نیز در همین مرحله تعبیه می‌شود. اگر برای ساختمان آسانسور در نظر گرفته شده باشد، آهن کشی آن در همین مرحله انجام خواهد گرفت.

مراحل ساخت ساختمان - تأسیسات ساختمان

کف‌سازی طبقات نیز جزو همین بخش است. در نهایت، بعد از نصب چارچوب در و پنجره، بتن پاشی نما و سفید کاری دیوار‌ها و سقف را آغاز می‌کنیم.

همچنین بخوانید : ترمیم سازه های بتنی

6- نازک کاری داخل ساختمان و نمای بیرونی

مراحل ساخت ساختمان، با انجام بخش‌های مختلف این مرحله به پایان می‌رسد. نمای بیرونی ساختمان می‌تواند از جنس آجر، سنگ، کامپوزیت یا سایر متریال‌های موجود باشد.

در داخل هم، بخش‌ زیادی از دیوار و سقف، عموماً گچ‌کاری می‌شوند. در بعضی از اتاق‌ها می توان از کاغذ دیواری نیز استفاده کرد. یکی از مصالحی که عموماً برای زیباسازی نمای داخلی ساختمان بکار می‌رود، کاشی و سرامیک است.

انواع چسب های ساختمانی

برای خرید انواع چسب کاشی و سرامیک کلیک کنید

سرامیک‌ها اغلب برای پوشش کف و کاشی‌ها هم برای دیوار‌های حمام، دستشویی و آشپزخانه استفاده می‌شوند.

نصب کاشی و سرامیک را به دو روش می‌توان انجام داد:

 • روش دوغاب
 •  روش چسبی

نازک کاری داخل ساختمان و کاشی کاری

 

روش چسبی نسبت به روش دوغاب مدرن‌تر است و مزایای قابل اعتنایی دارد که استفاده از آن را نسبت به دیگری در اولویت قرار می‌دهد. بخشی از این مزایا عبارتند از:

 • دوام و استحکام به مراتب بیشتر است.
 • سرعت نصب کاشی و سرامیک بسیار بالا می‌رود.
 • نسبت به روش دوغاب مصالح بسیار کمتری مصرف می‌کند.
 • زیرسازی کمتر کاشی و سرامیک به وسیله‌ی چسب نسبت به دوغاب، باعث استفاده‌ بیشتر از فضای محیط می‌شود.
 • چسب کاشی (خصوصا نوع پودری آن) می‌تواند عایق بسیار خوبی در برابر رطوبت باشد و برای استخر، حمام و دستشویی بسیار مناسب است.
 • چسب کاشی در برابر لرزش و ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید : نگاهی دقیق به روشهای اجرای چسب کاشی به همراه تاریخچه آن

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، مجموعه‌ی سهند شیمی، از تولید‌کنندگان عرصه‌ی مصالح ساختمانی است.تمرکز ما در این حوزه، بر روی تولید انواع چسب کاشی و سرامیک است. شما می‌توانید از طریق مراجعه به صفحه محصولات متنوع ما را در زمینه‌ی چسب سرامیک و کاشی ملاحظه بفرمایید.

7- اجرای دکوراسیون داخلی ساختمان

پیاده سازی دکوراسیون داخلی ساختمان خود به چند گروه فعالیت تقسیم می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

7-1 اجرای کابینت آشپزخانه

ساخت کابینت آشپزخانه و کابینت حمام یکی از آخرین مراحل در اجرای دکوراسیون داخلی آنها محسوب می شود. برای اجرای کابینت شما گزینه های متفاوتی از دو سبک دکوراسیون سنتی و دکوراسیون مدرن دارید که با توجه به دکوراسیون داخلی ساختمان می توانید یکی از مدل های آنها را انتخاب کنید. البته در انتخاب نوع کابینت باید با طراح داخلی منزل خود مشورت کنید و از تیم های آنها کمک بگیرید.

 

اجرای کابینت آشپزخانه

7-2 نصب کردن کابین آسانسور 

نصب کابین آسانسور به عنوان یکی دیگر از فازهای نازک کاری و مراحل انتهایی ساختمان محسوب می شود. انتخاب کابین و پنل و تجهیزات مربوط به آسانسور معمولا با توجه به تعداد افراد طراحی شده در ساختمان و همچنین حجم تردد صورت می گیرد. همچنین تحت تأثیر بودجه نهایی پروژه است. نصب کابین آسانسور توسط شرکت های ارائه دهنده این محصولات انجام می شود.

 

نصب کردن کابین آسانسور 

7-3 نصب تمامی دربهای ساختمان 

اگر ابزار و تجهیزات فوق را نصب کرده اید، وقت آن رسیده که از آنها مراقبت کرده و روش های نگهداری را رعایت کنید. برای این کار باید درب ورودی داخلی و ورودی ساختمان را نصب کنید. از آنجایی که در مراحل قبل قاب پنجره و درب ها را نصب کرده اید در این صورت مشکلی نخواهید داشت و می توانید خودتان آنها را نصب کنید.

نصب تمامی دربهای ساختمان 

7-4 نصب کمد دیواری

نصب کمد دیواری برای افزایش فضای ذخیره سازی در اتاق ها مهم است و می تواند بسیاری از وسایل ما را پوشش دهد. انتخاب کمد دیواری به فضای داخلی ساختمان و همچنین تعداد افراد ساکن در آن بستگی دارد. در واقع ما نمی توانیم آنها را خودسرانه نصب کنیم و باید با نصاب های حرفه ای مشورت کنیم تا پیشنهاد ایده آل را به ما بدهند. در این صورت نقش ما بیشتر انتخاب طرح و رنگ است و اجرا و نصب کمدهای دیواری توسط تیم های نصب آنها انجام می شود.

 

نصب کمد دیواری

7-5 نقاشی و دکوراسیون داخلی

در این مرحله یک ساختمان مجهز با تجهیزات کامل و جدید دارید و در آخرین مرحله شما باید فضای داخلی را رنگ آمیزی کنید.هنگام رنگ آمیزی ساختمان، باید با توجه به بودجه پروژه و سبک معماری کار شده نوع و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. انتخاب رنگ بندی و نوع رنگ آمیزی وابسته به این موضوع است که شما در طراحی داخلی از سبک مدرن استفاده کرده اید یا سبک سنتی.

 

نقاشی و دکوراسیون داخلی

جمع بندی

تلاش ما در مجموعه‌ی سهند شیمی بر آن است تا با تکیه بر توان و دانش متخصصان ایرانی، محصولات متنوع با کیفیت خوب و قابل رقابت را عرضه نماییم.

بیش از 30 سال سابقه‌ی فعالیت در زمینه‌ی مواد شیمیایی صنعتی، گواه این مدعاست. با این حال هیچگاه خود را در پایان راه ندیده‌ایم و همواره مسیر را برای پیشرفت، نوآوری و کیفیت بهتر باز می‌بینیم.لیست برخی محصولات سهند شیمی : چسب کاشی پرسلان ، پرایمر ساختمانی ، چسب بتن ، آب بند کننده ، پودر بندکشی ، چسب بلوک ، صلیب کاشی و …

ما بهتر از هرکس می‌دانیم که راه توسعه و پیشرفت، چقدر ناهموار است؛ اما امید‌مان به همت بلند و ذهن‌های خلاق جوانانی است که در مجموعه‌ی خود گرد هم آورده‌ایم.در این مقاله به مراحل ساخت ساختمان با عکس و مراحل صفر تا صد ساختمان سازی پرداختیم تا شما با مراحل ساخت یک ساختمان آشنا شوید که امیدواریم نظر شما را جلب کرده باشد. ما در این آموزش ساخت ساختمان به بررسی کلیه اقدامات هنگام ساخت و ساز پرداختیم.لطفا با ارسال نظرات خود مار را بهره مند کنید.

One thought on “صفر تا صد ساختمان سازی (مراحل ساخت ساختمان با عکس)

 1. جمال پور میگوید:

  سلام و درود مطلبتون عالی بود این آموزش صفر تا صد ساختمان سازی برای کارآموزان رشته های عمران خیلی میتونه مفید باشه. مرسی

 2. عباس میگوید:

  با سلام ببخشید تو مراحل ساخت ساختمان کاربرد اسکلت فلزی مقاوم تر است یا سازه های بتونی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.