راهنمای کلیدی آشنایی با انواع تراز کننده سرامیک و کاشی

سوالات مرتبط با تراز کننده های کاشی و سرامیک

همتراز کننده کاشی و سرامیک یا همتراز کاشی و سرامیک، محصولی ویژه و بسیار کاربردی در صنعت کاشی‌کاری است. این ابزار دارای مصرف عمده و مزایای بسیاری است. تراز کننده ها باعث زیبایی کار، راحت‌تر شدن انجام آن و تمیزی و رضایت بخش بودن نتیجه کار می‌شود.

عدم تراز بودن کاشی و سرامیک چه مشکلاتی در پی دارد؟

به طور کلی تراز کننده های کاشی و سرامیک ابزاری است جهت یکدستی بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها. اگر بین کاشی‌ها و یا سرامیک‌های نصب شده ناصافی و یا بالا و پایین بودن، مشاهده شود علاوه بر دادن چهره‌ای نا منظم و نازیبا به محیط، هم‌چنین باعث می‌شود هنگام شست و شو، همیشه مقادیری آب و مایع شوینده بین این فواصل و خطوط، جمع شوند.

این قضیه باعث می‌شود پس از مدتی خزه و جلبک در این مکان تشکیل شده به مرور به تیرگی و کدر شدن سطح، بینجامد.

برای خرید انواع همتراز کاشی کلیک نمایید  چه تعداد همتراز کننده باید استفاده شود

انواع تراز کننده

تراز کننده های کاشی از جنس پلاستیک است و به شکل یک گره پلاستیکی در بازار خرید و فروش می‌شود. این وسیله جهت یکسان سازی لبه‌های کاشی و سرامیک در حین نصب و راه اندازی و نهایتا به وجود آوردن سطحی صاف و یکدست در کف زمین و دیواره ساختمان می‌شود. در ادامه انواع این محصول معرفی می شود:

1- کلیپس و گوه سرامیک

کلیپس و گوه  لبه‌های کاشی و سرامیک را نسبت به هم یکسان می کنند. همتراز از لحاظ کاربرد به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می‌شود. کلیپس کوچک و همتراز کوچک مخصوص مواقعی است که کاشی یا سرامیک، ضخامتی در حدود ۲ تا ۸ میلی‌متر داشته باشد. کلیپس بزرگ نیز زمانی استفاده می‌شود که ضخامت کاشی یا سرامیک ۸ تا ۱۰ میلی‌متر باشد.

کلیپس و گوه کاشی

 

گروه سهند شیمی تولیدکننده انواع کلیپس و گوه سرامیک می باشد.چنانچه پیش از خرید مصالح ساختمانی به مشاوره بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

جهت خرید با شماره 7-88244976 تماس بگیرید.

نکته قابل ذکر این است که:

کلیپس ، یک بار مصرف است و نمی‌توان از آن به دفعات استفاده کرد اما از گوه همتراز می‌توان به طور مکرر استفاده کرد.

عملکرد کلیپس و گوه کاشی و سرامیک

لبه‌ی کلیپس در زیر کاشی یا سرامیک قرار می‌گیرد و بخش دیگر آن به صورت عمودی و در بالا واقع می‌شود. بعد از قرار دادن کاشی یا سرامیک دوم، گوه از داخل کلیپس عبور می‌کند. سپس گوه سفت می‌شود.

بدین ترتیب کاشی‌ها و یا سرامیک‌ها در یک تراز یا سطح قرار می‌گیرند. از تراز کننده ها در سطوح مختلف عمودی و افقی( دیواره‌ها یا کف زمین) استفاده می‌شود.

2- صلیب کاشی (روشی برای نصب سرامیک کف با همتراز )

به صلیب کاشی در اصطلاح، اسپیسر نیز گفته می‌شود. این ابزار جهت تنظیم فاصله دقیق بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها در حین نصب، به کار می‌رود.

صلیب کاشی از جنس پلاستیک فشرده است. این قطعه در بازار به شکل یک پلاس( به علاوه) در ضخامتهای ۱ تا ۱۰ میلی‌متر موجود است.  به طور کلی، صلیب کاشی در سایزهای ۱ تا ۶ میلی‌متر مناسب برای نصب کاشی و سرامیک است. صلیب کاشی در سایزهای ۷ تا ۱۰ میلیمتر در سطوح عمودی دیواره‌ها و نماسازی ساختمان‌ها به کار می‌رود.

برای سفارش و اطلاعات بیشتر درباره صلیب کاشی و سرامیک کلیک نمایید همتراز کننده کاشی | صلیب کاشی

 

صلیب کاشی

گروه سهند شیمی تولیدکننده تراز کاشی کلیپس و گوه سرامیک و نیز صلیب کاشی می باشد. چنانچه پیش از خرید به مشاوره بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

جهت خرید با شماره 7-88244976 تماس بگیرید.

برخی دیگر از محصولات سهند شیمی : چسب کاشی و چسب سرامیک ، آب بنده کننده ، پودر بندکشی

تفاوت صلیب کاشی با کلیپس و گوه چیست؟

استفاده از صلیب نیز به زیبایی کار می‌افزاید. در حالی‌که گوه و کلیپس سرامیک برای نصب حرفه‌ای و یکپارچه بودن و تراز بودن سطح مورد استفاده قرار می‌گیرند و تعداد استفاده از آن‌ها بستگی به ابعاد کاشی و یا سرامیک دارد.گوه و کلیپس سرامیک برای انواع کاشی‌ها و سرامیک‌ها قابل کاربردند و ضخامت‌های متعددی دارند و در برابر نیروی کشش نیز مقاومند.

برای خرید و سفارش کلیپس و گوه کلیک نمایید چه تعداد همتراز کننده باید استفاده شود

کاربردهای تراز کننده

۱- هم سطح کردن لبه‌های کاشی و سرامیک نسبت به یکدیگر

۲- سنگ فرش نمودن کف

۳- نصب پارکت‌ها و فایل‌های چوبی

۴- نصب کفپوش‌های چوبی و بتنی

در انتخاب تراز کننده باید بر اساس ضخامت و کاربرد آن، تصمیم گیری کنیم. همتراز در سایزهای متفاوت کوچک تا بزرگ طراحی و ساخته شده است که نوع کوچک آن مقرون به صرفه‌تر است. میزان مصرف تراز کننده بسته به ابعاد کاشی و سرامیک متفاوت است. به طور کلی برای هر ۲۰ سانتی‌متر کاشی یا سرامیک، یک همتراز توصیه می‌گردد.

مزایای تراز کننده های سرامیک و کاشی

به کمک این وسیله:

۱- لبه‌های کاشی و سرامیک در یک سطح واقع می‌شوند.

۲- بندهای یکسان و منظم شکل می‌گیرد که خود باعث می‌شود بند کشی کاشی و سرامیک با سهولت بیشتری انجام شود.

از طرف دیگر چنانچه پس از گذشت مدت زمانی، بندها دچار آسیب دیدگی شدند به راحتی قابل تراشیدن و ترمیم هستند.

۳- سرعت نصب کاشی و سرامیک با همتراز به مراتب بالاتر می‌رود.

۴- تراز کننده در سطوح مختلف افقی و عمودی کاربرد دارد و بدین ترتیب کار ما را راحت میکند و نامنظمی‌ها را از کار، دور می‌کند.

۵- با وجود این وسیله دیگر نیازی به چکش کاری بر روی سطوح نیست.

۶- زیبایی کار با استفاده از این وسیله دوچندان می‌شود چراکه نهایتا سطحی صاف و یکدست، تحویل می‌دهد.

راهکار صحیح انتخاب تراز کننده های کاشی و سرامیک

همتراز کننده های سطوح، در انواع مختلفی طراحی شده که هر یک کاربردی متفاوت دارند.

  • تراز کننده پارکت که ابعادی کوچک دارد.
  • تراز کننده کاشی و سرامیک که از نظر ابعاد، متوسط هستند.
  • تراز کننده موزاییک که در ابعاد بزرگ طراحی و ساخته شده است.
  • تراز کننده واش بتن که بلند است و تراز کننده پیچی.

برای انتخاب تراز کننده مناسب باید ابتدا کفپوش را بررسی نمود. ضخامت و ابعاد و وزن آن برای انتخاب تراز مناسب ضروری است.

آیا برای سنگ‌های گرانیتی میتوان از تراز کننده استفاده کرد؟

همتراز نبودن سنگ نیز در رفت و آمد اختلال ایجاد می‌کند و در حمل و نقل وسایل نیز باعث بروز مشکل می‌گردد.  برای همتراز کردن سنگ، روشی به نام کف‌سابی و یا سنگ‌سابی وجود دارد که با کمک آن می‌توان ناهماهنگی‌های موجود بر روی سنگ را از بین برد.

کف‌سابی باعث می‌شود لایه برداری ۱ تا ۵ میلی‌متری از سطح انجام بگیرد و بدین صورت هر گونه ناهماهنگی، جرم و کثیفی و.. از سطح سنگ پاک شود و سطحی یکدست و صاف ایجاد شود. کف‌سابی و یا سنگ‌سابی برای هرگونه سنگ کف مناسب است سنگ گرانیتی، سنگ مرمر، سنگ گوهر و… بدین صورت مرتب می‌شوند.  چنانچه میزان ناهماهنگی بین سنگ‌ها زیاد باشد باید از نصاب خواست تا این مشکل را برطرف کند.

روش استفاده همتراز کاشی

چه تعداد همتراز کننده باید استفاده شود؟

میزان مصرف این وسیله در کاشی‌کاری بسته به ابعاد کاشی و وسعت سطح مورد نظر، مشخص می‌شود. کاشی و سرامیک در ابعاد کوچک‌تر به تعداد تراز کننده کم‌تری هم نیازدارند. به تبع آن هر چه ابعاد کاشی و یا سرامیک بزرگ‌تر شود همتراز بیشتری نیز در هر وجه، مورد نیاز است.

چه تعداد همتراز کننده باید استفاده شود

تعداد تراز کننده مورد نیاز برای ابعاد مختلف

۱- تعداد همتراز برای کاشی و سرامیک‌های کوچک در ابعاد ۳۰*۳۰ و یا حتی کوچک‌تر، یک عدد در هر وجه کاشی است.

اگر در هر وجه کاشی یک عدد همتراز قرار بگیرد باید همتراز کننده در وسط هر وجه قرار بگیرد.

۲- تعدا د همتراز مورد نیاز برای کاشی و سرامیک دارای ابعاد ۴۰ * ۴۰ و یا ۵۰*۵۰ ، دو عدد در هر وجه کاشی است. باید محل قرار گیری همتراز در این ابعاد با فاصله ۱۰ سانتی‌متر از لبه کاشی یا سرامیک باشد.

۳- تعداد همترازمورد نیاز برای کاشی و سرامیک دارای ابعاد ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر، سه عدد در هر وجه کاشی یا سرامیک است. یعنی دو همتراز با فاصله ۱۰ سانتیمتر از هر لبه قرار می‌گیرند و تراز کننده سوم در مرکز وجه، واقع می‌شود.

۴- تعداد همتراز برای کاشی و سرامیک دارای ابعاد بزرگتر از ۸۰، بدین صورت است که باید به ازای هر ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر از طول هر وجه، یک عدد همتراز مورد استفاده قرار گیرد.

2 thoughts on “راهنمای کلیدی آشنایی با انواع تراز کننده سرامیک و کاشی

  1. جواد محمودی says:

    سلام مقاله کاملی بود سپاس
    ببخشید همتراز کننده سرامیک قیمتش چقدره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *