راهنمای جامع بندکشی سرامیک و کاشی

بندکشی سرامیک

بندکشی سرامیک، کاشی و سنگ، عملی است که با دو هدف زیبایی و حفظ دوام مصالح دیوارپوش و کف‌پوش انجام می‌شود. بندکشی با متریال ضعیف و غیرمقاوم عامل ایجاد ترک‌های گسترده، نفوذ رطوبت و مواد مضر و تغییر کیفیت ظاهری سطوح کاشی‌کاری شما است.

این اتفاق می‌تواند طی سال‌های اولیه پس از احداث بنا و تعمیرات انجام‌شده صورت گیرد و با توجه به گران بودن مصالح سنگی، مخارج هنگفتی را به شما تحمیل کند. در این مطلب از سایت سهند شیمی، به بیان کلیه نکات مهم در زمینه بندکشی کاشی و سرامیک و همچنین راه‌های افزایش دوام آن در محیط‌های مختلف می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از بندکشی سرامیک

بندکشی کاشی و سرامیک مانع رسیدن رطوبت و عوامل آسیب‌زا (مواد شیمیایی و شوینده‌ها) به مصالح پوششی و لایه‌های زیرین کار می‌شود. همچنین به دلیل اینکه بندکشی در مرحله پایانی کار انجام می‌شود و بندها کاملا قابل رؤیت هستند، اجرای آن‌ها به شکل تمیز و اصولی نقش مهمی در زیبایی ظاهری کاشی و سرامیک دارد.

  • قدم اول: در اجرای بندکشی اصولی، انتخاب یک محصول با مقاومت و انعطاف‌پذیری مطلوب است تا بتواند ماندگاری سطوح سرامیک‌کاری‌شده را در طولانی‌مدت تضمین کند.
  • قدم دوم:  تهیه لوازم مورد نیاز برای پخش و تراز کردن خمیر در درزها که برای این منظور می‌توان از ابزار کمچه استفاده نمود. به خاطر داشته باشید که پیش از بندکشی سرامیک، سطوح باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه کثیفی، لکه و گردوغبار باشند.این نکته قابل ذکر است که پیش از مرحله بندکشی و در زمان کاشی کاری بهترین ابزار جهت تراز نمودن کاشی و سرامیک همتراز کاشی است.

برای استعلام قیمت و خرید همتراز کاشی سهند شیمی با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید

همتراز کاشی سهند شیمی

بندکشی سرامیک با سیمان سفید

یکی از روش‌های سنتی بندکشی سطوح کاشی‌کاری، استفاده از دوغاب است که از ترکیب سیمان سفید، پودر سنگ و آب حاصل می‌شود. بدین شیوه که پودر سیمان را با نسبت مشخصی از پودر خاک و سنگ ترکیب و الک می‌کنند تا ذرات یکدست شوند. با افزودن آب به این ترکیب، دوغابی حاصل می‌شود که روانی بیشتری نسبت به خمیر دارد و برای بندکشی سطوح افقی مناسب‌تر است.

بندکشی سرامیک با سیمان سفید

برای بندکشی به ابزارهایی همچون کمچه، سطل و اسفنج نیاز خواهید داشت. مخلوط پودر سیمان و آب را با کمچه بر روی درزها بکشید تا شکاف‌ها کاملا پر شوند. سپس خمیر اضافی از روی سطح برداشته شده و تقریبا 15 دقیقه بعد با سمباده روی سطح کاشی‌ها می‌کشیم. در مرحله بعدی با اسفج نمدار به آرامی و بدون فشار زیاد سطوح را پاک کنید.

پس از یک ساعت می‌توانید با پارچه خیس به طور کامل سطح را تمیز کنید. محصولی که برای بندکشی در دیواره‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است حالت خمیری داشته باشد تا راحت‌تر بتوان با آن کار کرد و درزها به طور یکسان پر شوند؛ اما در بندکشی کاشی و سرامیک کف، بهتر است مخلوط به حالت مایع نزدیک‌تر باشد تا پر کردن درزها به آسانی صورت گیرد.

اگرچه در گذشته در بیشتر پروژه‌ها از دوغاب حاصل از سیمان سفید برای بندکشی سرامیک و کاشی استفاده می‌شد، اما باید توجه داشت که رنگ سفید با بسیاری از محصولات پوششی هماهنگ نیست و از طرف دیگر، در مدت زمان کوتاهی تغییر رنگ می‌دهد. با افزودن پودرهای رنگی می‌توان بندها را به شکلی که با رنگ کاشی و سرامیک متناسب باشد، اجرا نمود.

این کار، اگرچه زیبایی خیره‌کننده‌ای به کف و دیواره‌های بنا می‌بخشد، اما کمی دشوار است و از آن جا که به کار بردن سیمان سفید برای بندکشی، استحکام کافی را ندارد، بهتر است از متریال نوین برای این کار استفاده شود.

برای استعلام قیمت و خرید پودر بندکشی سهند شیمی با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید

بندکشی سرامیک حمام

یکی از حساس‌ترین نقاط در محیط‌های مختلف که شدیدا در معرض رطوبت، مواد اسیدی و آلودگی‌ها قرار دارد، سرویس بهداشتی و حمام است. استفاده از متریال پوششی مقاوم همچون کاشی و سرامیک می‌تواند احتمال سرایت نم و آلودگی از این محیط به سایر اتاق‌ها و طبقات را به میزان قابل‌ توجهی کاهش دهد. همچنین بندکشی صحیح، به منظور جلوگیری از رسیدن رطوبت به دیواره‌ها و کف از اهمیت بالایی برخوردار است.

بندکشی سرامیک حمام

از آن جا که محیط حمام به طور مرتب با شوینده‌ها در تماس است و مکررا با مواد اسیدی نظافت می‌شود، استفاده از پودرهای بندکشی ضداسید به منظور دوام بندها در طولانی مدت ضرورت دارد. به همین سبب توصیه می‌کنیم همواره در بندکشی کاشی و سرامیک حمام از مرغوب‌ترین متریال بازاری استفاده کنید.

یکی از خصوصیات پودر بندکشی، فرموله بودن آن است و نیازی به اندازه‌گیری و ترکیب مواد با نسبت دقیق توسط مصرف‌کننده ندارد. بنابراین کار با این محصولات راحت است و حتی اشخاص غیرمتخصص هم می‌توانند به راحتی از آن برای ترمیم بندکشی‌ها در نقاط مختلف منزل استفاده کنند.

همچنین بخوانید: 8 علت لق شدن کاشی و سرامیک + آموزش لق گیری

بندکشی سرامیک با پودر بندکشی

پودر بندکشی یکی از جدیدترین محصولات مصرفی در صنایع کاشی‌کاری ساختمان است که برای اتصال لبه‌ها و پر کردن فواصل میان کاشی و سرامیک از آن استفاده می‌شود. همان طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، حساسیت بالای متریال سنتی همچون سیمان سفید در برابر تغییر رنگ و ترک‌خوردگی باعث شده استفاده از این مواد در بسیاری از پروژه‌ها منسوخ شود و پودر بندکشی به عنوان ملات آماده با خواص فوق‌العاده جایگزین آن گردد.

بندکشی سرامیک با پودر بندکشی

مزایای پودر بندکشی کاشی و سرامیک :

  • چسبندگی زیاد
  • استحکام بالا
  • ثبات رنگ
  • عدم ترک‌خوردگی در طولانی مدت
  • جلوگیری از نفوذ رطوبت به سطح زیر کار
  • یکدستی و زیبایی بیشتر سطوح
  • سهولت اجرا
  • صرفه‌جویی در زمان و هزینه
همچنین بخوانید: مهم‌ترین ابزارآلات کاشی کاری

پودرهای بندکشی سهند شیمی

سهند شیمی از آخرین تکنولوژی های روز برای تولید انواع پودر بندکشی استفاده نموده است. در ادامه به معرفی برخی از محصولات پودر بندکشی سهند شیمی و ویژگی های آنها اشاره کرده ایم:

1- پودر بندکشی ضد اسید

در فضاهایی همچون آزمایشگاه‌ها، واحدهای صنعتی، کارگاه‌ها، آشپزخانه‌ها و … که سطوح به طور مرتب با عوامل خورنده و مواد شیمیایی با خاصیت اسیدی در تماس هستند، بندکشی‌ باید با مصالحی انجام شود که در برابر این مواد مقاومت و دوام کافی داشته باشند و به تدریج دچار تغییر رنگ و تخریب نشوند.

جهت خرید پودر بندکشی ضداسید سهند شیمی با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید.

پودر بندکشی ضد اسید سهند شیمی با مقاومت شیمیایی زیاد در برابر موادی با PH بالاتر از 4 تولید و عرضه شده است و با داشتن رنگبندی تیره ضمن افزایش زیبایی کار، از ثبات رنگ بالایی برخوردار است. همچنین انعطاف‌پذیری قابل توجه این محصول باعث شده، کمتر شاهد بروز ترک در گذر زمان و تحت تأثیر عوامل جوی، بارگذاری‌ها و نفوذ رطوبت در آن باشیم.

2- پودر بندکشی آنتی باکتریال

پودر بندکشی آنتی باکتریال سهند شیمی به دلیل برخورداری از ترکیبات ویژه، از نفوذ آلودگی‌ها به داخل ملات جلوگیری می‌کند و به علت وجود خاصیت آبگریزی بالا، برای استفاده در محیط‌های مرطوب همچون استخر و سرویس بهداشتی پیشنهاد می‌شود. باکتری و کپک یکی از عوامل اصلی تغییر رنگ و سیاه شدن بندها هستند و پودر بندکشی سهند شیمی به علت وجود ترکیبات آنتی باکتریال در آن، بهترین گزینه برای بندکشی در اماکنی همچون بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و سایر محیط‌های درمانی به حساب می‌آید.

جهت سفارش پودر بندکشی آنتی باکتریال سهند شیمی با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید.

پودر بندکشی آنتی باکتریال

پودر بندکشی ضد باکتری سهند شیمی در 27 طیف رنگی تولید شده و این تنوع بالا آن را محصولی کاربردی برای مصالح با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون قرار داده است. ضدآب بودن، مقاومت بالا، جمع‌شدگی کمتر، چسبندگی و انعطاف‌پذیری در برابر تغییر حجم‌های ناشی از شوک‌های حرارتی و عوامل جوی از ویژگی‌های پودر بندکشی سهند شیمی هستند که از بروز و گسترس ترک‌های مویینه در بندها جلوگیری می‌کنند.

بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف

خمیر بندکشی واترپروف ماده‌ای متشکل از رزین‌های آکریلیک و فیلرهای معدنی است که محصولی آماده برای پر و ضدآب نمودن بندهای سطوح کاشی‌کاری به حساب می‌آید. این ماده علیرغم ملات‌های سنتی که در برابر آب و مواد شوینده ضعیف هستند، دوام و طول عمر بالایی دارد.

بندکشی سرامیک با خمیر بندکشی واترپروف

خمیر واترپروف پس از سخت شدن به دلیل خاصیت الاستیسیته بالایی که دارد، به مانند یک چسب ارتجاعی در میان درزهای کاشی‌کاری عمل کرده و دچار ترک‌خوردگی یا گسیختگی نمی‌شود. از این محصول می‌توان در سطوح نوساز با بندهای قدیمی که نیاز به ترمیم دارند، استفاده نمود.

ترمیم بندکشی سرامیک

در یک سطح کاشی‌کاری شده تازه یا قدیمی، بندها را می‌توان نقاط ضعف اصلی کار به حساب آورد. در واقع بندها نقاط اتصال مصالح پوششی هستند که همواره در معرض آسیب‌های ناشی از تغییرات درجه حرارت، نفوذ رطوبت، آلودگی، مواد شیمیایی قرار دارند.

در برخی از بناهای قدیمی یا ساختمان‌هایی که مدتی از بهره‌برداری آن‌ها گذشته است، شاهد ایجاد ترک‌های ریز، سیاهی یا تغییر رنگ، آسیب‌ها و شکستگی‌های موضعی و یا از بین رفتن قسمتی از بندکشی‌ها در اثر شستشوی مکرر هستیم. از آن جا که عوامل تضعیف‌کننده و مخرب ملات، از راه درزها به سطح زیر کار نفوذ می‌کنند، باید بندهای آسیب‌دیده فورا تعمیر شوند تا سطوح کاشی‌کاری شما طول عمر بالایی داشته باشند.

ترمیم بندکشی سرامیک

جهت ترمیم بندکشی می‌توانید با موادی همچون پودر بندکشی که استفاده از آن‌ها نیاز به تخصص بالایی ندارد، شخصا دست به کار شوید. برای این کار نیاز است ابتدا محل بندها را کاملا تمیز نموده و با توجه به دستورالعمل درج‌شده بر روی بسته‌بندی محصول یا راهنمای استفاده از آن در سایت سهند شیمی نسبت به پر کردن درزها اقدام نمایید.

جهت ترمیم قسمت هایی از ساختمان و بنا که از بتن ساخته شده می توان از برخی از محصولات سهند شیمی مانند چسب بتن استفاده نمود. چسب بتن سهند شیمی ضمن تقویت بتن مانع نفوذ آب به داخل بتن شده و از کرموشدگی و تخریب بتن جلوگیری به عمل می آورد.

جهت خرید چسب بتن سهند شیمی با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید.

جمع‌بندی

در این مطلب از سایت سهند شیمی به اهمیت استفاده از مصالح باکیفیت و بندکشی اصولی در کاشی‌کاری‌ها پرداختیم. محصول مناسب برای بندکشی سرامیک در اماکن مختلف باید با توجه به نوع محیط و شرایط آن انتخاب گردد. برای مثال در آزمایشگاه و محیط‌های صنعتی، پودر بندکشی ضد اسید بهترین انتخابی است که طول عمر بالای مصالح پوششی را رقم می‌زند.

جهت آگاهی از انواع پودر بندکشی، مزایا و اطلاعات مربوط به نحوه مصرف آن‌ها، از شما دعوت می‌کنیم از بخش محصولات سایت سهند شیمی دیدن فرمایید. در این مجموعه، ساخت جدیدترین محصولات ساختمانی، توسط نیروهای متخصص و با تکیه بر تکنولوژی روز دنیا انجام می‌شود. استفاده از این تولیدات باکیفیت، ضامن حفظ زیبایی و ماندگاری بالای متریال پوششی در ساختمان‌های شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.