انواع چسب های ساختمانی و کاربرد آنها

انواع چسب های ساختمانی

امروزه افزایش جمعیت با سرعت زیاد باعث شده هر فرآیندی در جامعه که مربوط به جمعیت باشد نیازمند افزایش سرعت باشد. از طرفی علم به کارگیری مواد مختلف یک تنه کمبود سرعت را با خلاقیت افراد مختلف جبران می نماید. در ایجاد سطوح مبتنی بر کاشی در گذشته از سیمان و دوغ آب استفاد می گردید اما امروزه انواع چسب های ساختمانی باعث افزایش سرعت ساخت سطوح گردیده است.

برخی از انواع چسب های ساختمانی

ساختمان سازی بر اساس سلیقه افراد مختلف همیشه یک دغدغه در جامعه بوده است. در جهت زیباسازی سطوح از کاشی و سرامیک استفاده می گردد. با توجه به افزایش جمعیت، افزایش سرعت ساختمان سازی اجتناب ناپذیر است. در گذشته از سیمان و دوغ آب برای چسباندن و محکم نمودن سیمان بر روی سطوح استفاده می نمودند اما امروزه چسب هایی ابداع گردیده که به چسب مخصوص کاشی معروف هستند.

معرفی انواع چسب های ساختمانی

انواع چسب های ساختمانی به صورت فراگیر در ساختمان سازی کاربرد پیدا نموده و باعث افزایش چشمگیر سرعت ساختمان سازی شده اند. انواع چسب های ساختمانی هر کدام دستورالعمل خاصی دارند که باید برای ثمربخش بودن، این دستورالعمل ها را رعایت نمود. براساس دستورالعمل انواع چسب های ساختمانی مقدار مصرف هر کدام از مواد تشکیل دهنده چسب در مترمربع محاسبه می گردد که باعث سهولت استفاده از مواد ذکر شده می باشد.

چسب کاشی

انواع چسب های ساختمانی در بازار برای مشتریان موجود می باشد. که هر کدام بنابر توصیه ها مورد استفاده قرار می گیرند.این چسب ها از مواد مختلفی تهیه شده اند که پلیمرها یکی از اجزاء بسیاری از آن ها را تشکیل می دهند. از دلایل کاربرد این محصولات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قابل استفاده برای قطعاتی که قابلیت جذب کمی دارند.
  • قابل کاربرد برای متصل نمودن شیشه
  • این چسب ها برای چسباندن کاشی بر روی موزاییک نیز مورد استفاده می تواند بگیرد
  • با چسب های مذکور می توان روی بتن نیز کاشی را چسباند.

در گذشته همان طور که به صورت مختصر گفته شد از سیمان، ماسه، ساختن ملات برای استحکام بخشی بین سطوح با کاشی و سرامیک و … استفاده می گردید. با استفاده از این مواد  تنظیم یک سطح صاف و تراز بسیار مشکل بود که باعث می شد زیبایی خطوط بین کاشی و در یک خط قرار گرفتن آنها بسیار سخت می گردد. با ابداع انواع چسب کاشی ، پس از مخلوط نمودن ماده اصلی چسب با آب مخلوطی به دست می آید که به وسیله آن به راحتی می توان کاشی ها و حتی سرامیک را به سطوح متصل نمود. این عمل باعث می شود دیگر خبری از گرد و غبار نباشد و حتی سرامیک و کاشی دچار رطوبت ناشی از خیس شدن به وسیله ملات نیز نمی شوند.

توصیه می شود طبق دستورالعمل های موجود در اندازه های یک متر مربع در ساختمان و فضاهای مورد نظر به چسباندن کاشی و سرامیک با چسب کاشی اقدام نمایید. استفاده از چسب مخصوص کاشی علاوه بر سهولت کار، باعث زیبایی بیشتری در پایان کار و کاهش خطر شکستگی کاشی می گردد.

بهترین روش استفاده از انواع چسب های ساختمان و مخصوصا چسب سرامیک و کاشی  بهره بردن از ماله برای آغشته نمودن پشت کاشی و سرامیک به چسب مورد استفاده می باشد. استفاده از انواع چسب های ساختمانی در محیط های مختلف یکی از مزیت های استفاده از چسب ها در ساختمان ها می باشد که شامل همه نوع فضای داخلی و خارجی می شود از جمله بسترهایی از جنس بتن، دیوار های خشک، ساختمان های صنعتی، پارکینگ ها و … کاربرد دارد.

علاوه بر مزیت هایی که ذکر شد می توان اذعان نمود اصلی ترین و بارز ترین مزیت استفاده از انواع چسب های ساختمانی در واقع مقرون بصرفه بودن آنها از نظر هزینه برای همه اقشار جامعه در امر ساختمان سازی می باشد. در هنگام کار نسبت به ملات از مقدار نازک تری برای اتصال کاشی و سرامیک به سطوح استفاده می گردد.

چسب کاشی و چسب سرامیک | چسب کاشی پرسلان

چسب سرامیک

همان طور که می دانید بر روی دیوارها در فضاهای داخلی ساختمان ها و منازل از سرامیک ها که محصولاتی برای زیباسازی و عدم نفوذ رطوبت در برخی مکان هایی هستند که امکان نفوذ رطوبت در آن وجود دارد از سرامیک استفاده می گردد. برای نصب سرامیک ها به دیوار از قشر نازکی از موادی که مخلوط سیمان و ماسه و شن می باشد استفاده می گردد که در این مورد نیز هزینه زیادی برای ساختمان ساز ایجاد می گردد.

روش پیشنهادی ما برای شما استفاده از چسب سرامیک می باشد، نتیجه شگفت انگیز این روش در واقع به افزایش سرعت کار شما می انجامد و باعث می شود هزینه نصب کاشی تا حدود مناسبی کاهش یابد، متناسب و به صرفه باشد. چسب های سرامیک در واقع پودرهایی می باشند که با استفاده از موادی باید برای کار آماده شوند. اغلب چسب سرامیک به رنگ سفید و خاکستری می باشند. برای استفاده از این مواد باید مدت زمان معینی که بستگی به رطوبت موجود روی سطوح دارد صبر کنیم تا رطوبت سطح کاملا خشک گردد، در غیر اینصورت استفاده از چسب سرامیک کارساز نخواهد بود.

برای خرید و سفارش چسب کاشی پرسلان ضد آب سهندشیمی با شماره  ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶  تماس بگیرید.

چسب بتن

چسب بتن یکی از افزدونی هایی است که امروزه در صنعت ساختمان سازی و صنعت بتن کاربرد فزاینده ای نسبت به سالهای قبل یافته است. چسب های بتن کاربردهای زیادی دارند. از جمله کاربرد های فراگیر آن می توان به ترمیم بافت و آب بندی، افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک خوردگی در بتن، افزایش خواص شیمیایی و فیزیکی بتن و … اشاره نمود.

چسب بتن از نظر ماده سازنده به دو نوع مختلف تقسیم می شود: 1- اپوکسی 2- چسب بتن لاتکس . در واقع علت اصلی این چسبندگی در چسب های بتن را می توان واکنش شیمیایی دانست که در چسب ها پلیمر را که ایجاد چسبندگی می کند را می سازد. چسب لاتکس در واکنش هایی که انجام می دهد باعث ایجاد نوعی ترکیب امولسیونی محلول می شود که رنگی شیری دارد. از چسب های بتنی به دلیل خاصیتی که در ضد آب بودن دارد در نماسازی بر روی بتنهای قدیمی و آب بندی بتن استفاده می گردد.

چسب بتن لاتکس

در پروژه های تعمیراتی بتن به منظور افزایش چسبندگی و به خصوص چسبندگی بتن ریخته شده جدید با سطح بتن قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای دیگر چسب بتن را می توان در مبحث ترمیم بتن که با شکست عمیق و سطحی روبرو است بیان نمود.

کاربردهای دیگری از قبیل ترمیم و آب بندی بتن مخازن، ترمیم استخرهای بتنی، ترمیم آسیب دیدگی های کوچک و بزرگ، ترمیم بتن هایی که مدت زیادی از ریخته شدن آن ها می گذرد، افزایش خاصیت چسبندگی، جلوگیری از ایجاد انواع ترک از نظر عمق در بتن، اتصال میلگرد با کاربرد متفاوت به بتن، افزایش مقاومت مکانیکی در بتن، کاهش نفوذ پذیری در بتن، افزایش مقاومت بتن در مقابل هر نوع ماده شیمیایی، افزایش حجم بتن، افزایش بیش از 50 درصدی مقاومت خمشی بتن، افزایش مقاومت بتن در مقابل یخ زدگی را می توان نام برد.

برای خرید و سفارش چیب بتن سهند شیمی با شماره  ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶  تماس بگیرید.

در کاربرد انواع چسب های ساختمانی باید سطوح مورد نظر از مواد مزاحم پاک شود، برای مثال این مواد اغلب گرد و غبار، چربی و رطوبت می باشند. پس از حل این ماده با درصد متناسب با دستورالعمل موجود، ملاتی حاصل می شود. بنابر دستورالعمل ها مقدار مناسبی از ماده مذکور را به سطح اولیه اضافه می کنیم و سپس بتن جدید را روی آن می ریزیم تا عمل چسبیدن بتن جدید به طور مناسبی انجام گردد.

چسب سیمان

نوع دیگری از انواع چسب های ساختمانی، چسب سیمان می باشد که از قوی ترین چسب های موجود می باشد، که در واقع تفاوت جزئی با چسب های بتن دارند. در صنعت ساخت استخر و سازه های هیدرولیکی، چسب سیمان کاربرد گسترده ای دارد که با دو پایه الکتریکی و پلیمری موجود می باشد. کاربرد بسیار زیادی در عایق کاری استخرهایی که دچار ترک شده اند برای چسب مخصوص سیمان وجود دارد که البته باید دستورالعمل ها و مواردی که مهم می باشند را در استفاده از چسب مختص سیمان حتما رعایت کنیم تا اثربخش باشد.

یکی از موارد اهمیت درصد وزنی کل سیمان آماده شده برای ریختن می باشد. از عللی که استفاده از چسب سیمان را مشتاقانه برای افرادی که دچار خرابی استخر شده اند افزایش می دهد، در واقع کاهش هزینه ای است که بر اثر استفاده از این مواد حاصل می گردد.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد انواع چسب های ساختمانی بررسی شود، اما اکتفا به این مقاله برای شما کارساز نخواهد بود، هر ماده ای مزایا و معایبی دارد که ممکن است در مواردی معایب ماده برای شما که کارفرما می باشید مشکل آفرین باشد. پس توصیه می شود برای استفاده از انواع چسب های ساختمانی دست به اقدامی شتاب زده نزنید و در ابتدا تا حد امکان آنها را بررسی نمایید و سپس با یک مشاور و یا فروشگاه تخصصی کمک بگیرید تا دچار مشکلات کم اطلاعی درمورد ارزیابی شتاب زده نشوید.

گروه صنعتی و تحقیقاتی سهند شیمی  فعال در عرصه تولید محصولات شیمیایی مرتبط با صنعت ساختمان  می باشد؛ برخی از محصولات این شرکت شامل آب بند کننده ، آبگریز کننده نما ، چسب بلوک ، همتراز کننده کاشی و … می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه محصولات ما مراجعه نمایید و یا با شماره ۰۲۱۸۸۲۴۴۹۷۶ تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =