بهترین روش آب بندی پشت بام

آب بندی پشت بام

آب بندی پشت بام و عایق کاری یکی از روش‌های مرسوم در ساختمان‌سازی است که از آن برای حفاظت از پشت بام و ساختمان از بارندگی، تخریب و رطوبت استفاده می‌شود؛ این روش خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در هر نقطه از کشور ما ایران شرایط آب و هوایی متفاوتی حاکم است که نسبت به آن باید از انواع مختلف آب بند کننده و عایق بندی استفاده کرد.

اهمیت و مزایای آب بندی پشت بام

باران و دلایل متعدد دیگر باعث نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان، سقف و دیوارها می‌شود که اگر این جریان به شکلی مداوم تکرار شود بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه خسارات جبران‌ناپذیری به بنا وارد می‌شود. آب بندی و عایق کاری در بخش‌های مختلف یک ساختمان مانند دیوارها، پی ساختمان و سقف انجام می‌شود و هر کدام روش‌های مخصوص به خود را دارند.

انواع روش‌های آب بندی پشت بام

استفاده از قیر و گونی روشی متداول برای عایق کاری پشت بام در ساختمان‌های مختلف بوده است، در قسمت‌های مختلفی از شهرهای ایران شرایط ایجاب می‌کرد که از عایق‌های رطوبتی قیر و گونی استفاده شود اما امروزه با پیشرفت علم روش‌های جدیدی برای آب بندی پشت بام و ساختمان شکل گرفته است. در ادامه این محتوا به بررسی انواع روش‌های مرسوم در آب بندی پشت بام می‌پردازیم.

انواع روشهای آب بندی پشت بام

عایق کاری پلیمری

یکی از روش‌های آب بندی پشت بام استفاده از عایق پلیمری یا آب بند پلیمری است، عایق های پلیمری روش مناسبی برای آب ‌بندی پشت بام هستند و ضد آب و ضد حرارت بودن از ویژگی‌های این نوع از عایق رطوبتی است.

عایق های پلیمری خود به دو بخش عایق پلیمری تک جزئی و عایق پلیمری دو جزئی تقسیم می‌شوند. عایق پلیمری تک جزئی بر اساس رزین اکریلیک و استایرن اکریلیک ساخته و تولید می‌شود و یکی از بهترین عایق های برای آب بندی پشت بام است.

عایق های پلیمری دارای مقاومت بالا و عمر بالایی هستند و با محیط ‌زیست سازگار هستند.عایق ‌های پلیمری دو جزئی کیفیت بهتری نسبت به عایق پلیمری تک جزئی دارند و در عملکرد رضایت بیشتری را به همراه دارند.

عایق کاری پشت بام

این نوع از عایق های پلیمری شامل دو جزء هستند که یک بخش آن بر پایه رزین استایرن اکریلیک است و بخش دیگر آن که به صورت پودر است، بر پایه نانو ذرات و سیمان هیدرولیک است. مواد به کار رفته در عایق های پلیمری عامل مناسبی برای پُر کردن و کامل کردن درزها هستند.

همچنین بخوانید: بهترین روشهای آب بندی استخر

عایق پشم شیشه

عایق پشم شیشه در موارد مختلفی کاربرد دارد و برای آب بندی پشت بام هم استفاده می‌شود، عایق پشم شیشه از ذوب شدن شیشه به وجود می‌آید و طی فرایندی به الیافی ریز تبدیل می‌شود که این الیاف به دو شکل پنلی و رولی تولید و توزیع می‌شوند. عایق های پشم شیشه در برابر آتش مقاوم هستند و یکی از ویژگی‌های آن نصب آسان است.

عایق پشم سنگ

از دیگر روش‌های آب بندی پشت بام استفاده از عایق پشم سنگ است؛ این عایق ترکیبی از سنگی به نام بازالت یا سنگ آذرین و پشم شیشه متراکم است و تراکم آن نسبت به پشم شیشه بسیار بیشتر است، همچنین میزان مقاومت عایق پشم سنگ در برابر حرارت و آتش از پشم شیشه بالاتر است. عایق پشم سنگ از مقاومت گرمایی زیادی برخوردار است، پشم سنگ همچنین عایق مناسبی در برابر صداست.

عایق رطوبتی قیر و گونی

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های آب ‌بندی پشت بام عایق رطوبتی قیر و گونی است که ویژگی آن خاصیت چسبندگی است و به خوبی می‌تواند از پشت بام در برابر آب و رطوبت محافظت کند. به این نکته نیز باید توجه شود در مناطق مختلف استفاده از عایق قیر و گونی متفاوت است به عنوان مثال در شهرهای سردسیر عایق های قیر و گونی باید به گونه‌ای استفاده شوند که به دلیل سرمای شدید آسیب نبیند.

عایق رطوبتی قیر و گونی

عایق های رطوبتی قیر و گونی به دلیل قیمت مناسب طرفداران خاص خود را دارد اما به دلیل آلودگی که برای محیط‌ زیست به وجود می‌آورند کارشناسان استفاده بیش از اندازه این نوع عایق را توصیه نمی‌کنند.

آب بندی پشت بام با ایزوگام

عایق رطوبتی ایزوگام در بسیاری از شهرهای ایران کاربرد فراوانی دارد؛ این عایق نیز مانند قیر و گونی توسط آتش و حرارت نصب می‌شود اما فرایند نصب آن نسبت به عایق قیر و گونی آسان‌تر است. عایق رطوبتی ایزوگام عایقی ارزان برای آب بندی پشت بام است اما مانند قیر و گونی برای محیط‌زیست ضرر دارد.

عایق رطوبتی تک جزئی

یکی از روش‌های جدید و مدرن آب بندی پشت بام استفاده از عایق رطوبتی تک جزئی است که از مواد پلیمری بر پایه آب تشکیل شده است. این عایق رطوبتی از رزین های پلیمری بهمراه مواد ریز دانه تشکیل شده است که این مواد از پشت بام در برابر رطوبت و آب به خوبی محافظت می‌کند.
عایق‌های رطوبتی تک جزئی با محیط‌ زیست سازگاری دارند. آب بندی پشت بام با این روش با هیچ‌گونه بو و عوارض شیمیایی همراه نیست.

آب ‌بندی دو جزئی الاستومری

یکی دیگر از روش‌های آب بندی پشت بام آب بندی دو جزئی است، این روش از ماده‌ای دو جزئی تشکیل شده که یک جزء آن رزین امولسیونی اکریلیک است و جزء دیگر بر پایه پودر سیمانی، معدنی و پلیمرهای مخصوص است. این دو جزء باید با هم مخلوط شوند و بر روی سطح مورد نظر اعمال شوند.

در آب ‌بندی دو جزئی ، سطح پشت بام در برابر فشارهای هیدرولیکی آب مقاومت می‌کند؛ آب بندی دو جزئی تحت تأثیر تغییرات دما قرار نمی‌گیرد و در برابر اشعه‌ خورشید نیز مقاومت بالایی دارد.

سهند شیمی یکی از تولیدکنندگان محصولات شیمیایی در صنعت ساختمان است که بیش از ۳۰ سال در حوزه تولید مواد شیمیایی صنعتی از جمله آب بند کننده ها ، چسب کاشی و …  سابقه دارد. یکی از محصولات برتر سهند شیمی آب ‌بند دو جزئی است که مانند تمام محصولات مختص آب ‌بندی دو جزئی دارای دو جزء است که یکی بر پایه رزین پلیمری و دیگری بر پایه اکریلیک است.

مزایای آب ‌بند دو جزئی

آب بند دو جزئی

• این محصول از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار است
• مقاومت زیادی در برابر رطوبت و آب دارد
• قدرت انعطاف‌پذیری بسیار بالا
• قابلیت پل زدن روی ترک ها با عرض ۲ میلیمتر
• خواص آنتی باکتریال
• استفاده آسان توسط پیستوله اسپری، غلتک و برس
• قدرت تحمل فشار ۱.۵ اتمسفر

آب ‌بندی دو جزئی و روش‌های عایق کاری جدید برتری‌های متعددی نسبت به روش‌های مرسوم قدیمی دارند و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آب بندی به روش‌های جدید مقاومت از پشت بام در برابر رطوبت و آب است که می‌توان آن را مهم‌ترین اصل در آب بندی پشت بام نامید. روش‌های قدیمی در برابر رطوبت و آب مقاومت بالایی از خود نشان نمی‌دادند و بعد از گذشت مدت زمانی رو به تخریب می‌رفتند اما روش‌های جدید از عمر طولانی‌تری برخوردار هستند.

نتیجه‌گیری

عایق کاری در ساختمان یکی از نکات مهم و قابل‌توجه است که اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم شاهد خسارات جبران‌ناپذیری خواهیم بود. میزان مقاومت عایق مهم‌ترین اصل در آب بندی پشت بام است و هر چه میزان این مقاومت بالاتر باشد اطمینان خاطر شما از نفوذ آب و رطوبت بیشتر می‌شود، همچنین شما باید به سازگاری عایق با محیط ‌زیست هم توجه داشته باشید.

آب ‌بند دوجزئی سهند شیمی برای محافظت از سطح و آب بندی محیط های مرطوب مانند سرویس های بهداشتی، حمام، استخر، بام، بالکن و تمامی سطوحی که با آب در تماس هستند مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 2 =